header

Logo jesień Witamy serdecznie na stronie internetowej
Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy.

Co wydarzyło się w lutym

W lutym, jak co miesiąc odbyła się audycja muzyczna, i jak zwykle zachwycająca. Poza tym dzieci pojechały do I LO, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Baśnie”, w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.

Pod koniec miesiąca natomiast wszystkie dzieci spotkały się na sali gimnastycznej, gdzie każda grupa zaprezentowała wybrany utwór literacki w dowolnej formie. Grupa I przedstawiła inscenizację wiersza pt. „Bajka o gęsim jaju, raku Nieboraku, kogucie Piejaku, kaczce Kwaczce, kocie Mruczku i o psie Kruczku” Ewy Szelburg-Zarębiny.

Grupa II zaprezentowała wierszowane zagadki o zwierzętach, zaś grupa III inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Dzieci z grupy IV przedstawiły bajkę „O chatce i jej mieszkańcach” (przy pomocy kukiełek, symboli oraz inscenizując), natomiast grupa V i VI wiersz Juliana Tuwima „Abecadło”. Wszystkie dzieci otrzymały gromkie brawa.


Wydarzenia przedszkolne, zaplanowane na luty:

- 12 lutego (wtorek) na godzinę 10.10 wszystkie grupy wychodzą do I LO na przedstawienie teatralne pt. Polskie miasta w baśni i legendzie”.

- 14 lutego (czwartek)o godz. 10.00 w przedszkolu odbędzie się audycja muzyczna pt. „Piotruś i wilk”.

- w środę 27 lutego o godz.9.30 wszystkie grupy zaprezentują ciekawe aranżacje utworów literackich


W styczniu, jak co roku, odbyła się w przedszkolu zabawa choinkowa, tym razem pod hasłem „Dookoła świata”, co odzwierciedlały zarówno stroje dzieci, jak i dekoracje. Dla przedszkolaków zorganizowano konkursy, zabawy, towarzyszyła nam dziecięca zumba. Zabawa była wyśmienita!

Ponadto w tym miesiącu dzieci uczestniczyły w audycji muzycznej „Podróż dookoła świata w karnawałowym stroju” oraz w przedstawieniu Agencji Artystycznej Bulle „Teatrzyk cieni”.

W styczniu także w naszym przedszkolu wszystkie grupy przygotowywały się do występów z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pod koniec miesiąca odbyły się uroczyste spotkania z tej okazji, przedszkolaki jak zwykle pięknie się zaprezentowały, występy były wzruszające, ale i zabawne.


W poniedziałek 7 grudnia nasze przedszkole odwiedził Teatr Blaszany Bębenek ze spektaklem „W poszukiwaniu świątecznej gwiazdki”. Elfy wraz z dziećmi, na polecenie Świętego Mikołaja wyruszają do lasu, aby odnaleźć gwiazdkę.


W czwartek, 6 grudnia wszystkie przedszkolaki ze „Słoneczka” odwiedził Mikołaj. Wcześniej całe przedszkole zostało udekorowane świątecznymi dekoracjami. Dodatkową atrakcją w tym dniu była świąteczna audycja muzyczna.


W ramach współpracy między Miejskim Przedszkolem Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” a Środowiskowym Domem Samopomocy w Świdnicy 21 listopada odbyło się spotkanie integracyjne. Współpraca, podejmowanie wspólnych działań ma na celu zarówno rozwijanie akceptacji względem osób niepełnosprawnych, dostrzeganie ich wartości, talentów, jak i umożliwienie osobom niepełnosprawnym pozytywnych kontaktów z osobami sprawnymi, prezentacji swoich mocnych stron, a co za tym idzie wzmocnienie samooceny. Doskonałą okazją do realizacji tych celów jest wspólna zabawa. (więcej na www.swidnica24.pl - Świetna zabawa bez barier)


15 listopada wysłuchaliśmy audycji muzycznej „Chopin oczami dziecka”


W świętowanie stulecia odzyskania niepodległości włączyło się również nasze przedszkole. Przełom października i listopada w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko” w Świdnicy zdominowany był tematyką narodowa. Dzieci poznawały nasz kraj, symbole narodowe, uczyły się Mazurka Dąbrowskiego, dekorowały swoje sale, składały życzenia Polsce. Spisane przez nauczycielki życzenia umieszczone zostały w holu przedszkola na tablicy, tworząc wielkie serce dla Polski. Swoje życzenia napisali również rodzice. 9 listopada był niezwykłym dniem. Dominowały w nim barwy narodowe – biel i czerwień. Nawet drugie śniadanie nawiązywało kolorystyką do barw polskiej flagi. Najważniejszym punktem w tym dniu była uroczystość z okazji setnej rocznicy odzyskana niepodległości przez Polskę i Polaków. Imprezę rozpoczęła piękna pieśń o symbolach narodowych, które każdy Polak musi znać i szanować. Było też trochę historii. O godzinie 11:11 cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski, włączając się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla niepodległej”. Po hymnie nastąpiła dalsza część montażu słowno – muzycznego. Występ dzieci z IV grupy pod kierunkiem nauczycielek: Danuty Kasprzak, Iwony Mięsowicz i Izabeli Gorskiej charakteryzował się dużą ekspresją – było dużo tańca, śpiewu i wplątanej w to historii. (https://swidnica24.pl/2018/11/najmlodsi-dla-niepodleglej-foto-video/)


25 października odbyła się pierwsza impreza z cyklu: „Poznajemy regiony Polski”. Nauczycielki (V. Wiercińska, K. Nosarzewska, M. Olatowska, A. Bobrowska oraz M. Wąsik) i dzieci z grupy II i VI przybliżyli społeczności przedszkolnej oraz gościom ze Świdnickiego Domu Samopomocy region Dolnego Śląska. Była prezentacja multimedialna i quiz na temat regionu, a następnie przedstawienie z sylwetami (wykonanymi wspólnie z dziećmi) pt.: „Legenda o świdnickim herbie”. Przedszkolaki zatańczyły również dolnośląski taniec „Jedliniok”. Na koniec poczęstowały wszystkich własnoręcznie wykonanymi wcześniej regionalnymi specjałami – ciasteczkami z cukrem. (https://swidnica24.pl/2018/10/w-sloneczku-przed-100-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-polski/)


W 2018 roku przypada 100 Rocznica Odzyskana Niepodległości Polski. Z tej okazji w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym „Słoneczko” w Świdnicy zaplanowanych zostało wiele zajęć i imprez rozwijających u dzieci tożsamość regionalną i narodową. Dzieci uczą się odczytywania mapy, odnajdywania ważniejszych miast, rzek i krain. Poznają symbole narodowe i uczą się względem nich szacunku. Poza tym na cyklicznych imprezach poznawać będą regiony Polski. Nie tylko słowa. Przedszkolaki uczą się rozumienia niepełnosprawnych - Po raz kolejny w świdnickim przedszkolu “Słoneczko” dzieci poznawały sposoby na porozumiewanie się z osobami niepełnosprawnymi, którym choroba ogranicza lub zupełnie uniemożliwia tradycyjną komunikację. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach Międzynarodowego Miesiąca Komunikacji Alternatywnej. W naszym przedszkolu pedagodzy specjalni, logopedzi na co dzień wprowadzają alternatywne sposoby komunikacji u dzieci, które takich metod wymagają. Dzięki temu ułatwiony jest ich kontakt z rówieśnikami i osobami dorosłymi. W ramach Międzynarodowego Miesiąca Komunikacji Alternatywnej w przedszkolu Violetta Wiercińska-pedagog specjalny przeprowadziła w grupie II zajęcia edukacyjne mające na celu poznanie innych niż werbalne systemów komunikacji. Wspólnie z jednym z wychowanków, u którego nauczycielka wprowadza system MAKATON, nauczyli dzieci symboli i gestów ilustrujących plan dnia w przedszkolu. Przedszkolaki chętnie naśladowały kolegę, który pokazywał rówieśnikom wyuczone symbole i gesty. Na kolejnych zajęciach przedszkolaki miały możliwość zapoznania się z alfabetem Braille’a, sześciopunktem brajlowskim, tabliczką oraz brajlowską maszyną do pisania. Dzieci rozszyfrowywały nazwę przedszkola „Słoneczko” wyszukując w alfabecie układy punktowe odpowiadające danej literze. Podczas tych wyjątkowych zajęć dzieci wchodziły w rolę osoby niewidomej i przewodnika spacerując po sali, a następnie dzieliły się wrażeniami z tego ćwiczenia. Atrakcją dla przedszkolaków było odczytywanie obrazków wypukłych przy użyciu dotyku (z wyłączeniem wzroku), jak również wyszukiwanie różnic między wypukłymi obrazkami. (https://swidnica24.pl/2018/10/nie-tylko-slowa-przedszkolaki-ucza-sie-rozumienia-niepelnosprawnych/)


Przedszkolaki powitały jesień i nowo przyjęte do „Słoneczka” dzieci - Nadeszła jesień… Lecz dla dzieci nie jest to czas nastrajający do melancholii. Wprost przeciwnie, to czas radosnej zabawy, wielu wrażeń i przeżyć, eksplozji barw i bogactwa darów przyrody. Tak właśnie kolorowo i radośnie dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Słoneczko” przywitały jesień. Dzieci z grupy III i V z dużym wdziękiem wcieliły się w role: Pani Jesieni, jesiennych miesięcy, zwierząt oraz owoców i warzyw. Przedstawienie o Pani Jesieni obdarowującej wszystkich swoimi darami przepełnione było muzyką. Było szereg tańców i wesołych piosenek. Przesłaniem płynącym z występu dzieci była zachęta do jedzenia owoców i warzyw – bo są źródłem zdrowia. Po przedstawieniu, zgodnie z przedszkolną tradycją, pani dyrektor Małgorzata Anklewicz przywitała wszystkie nowo przyjęte do przedszkola dzieci. Były też prezenty! Od starszaków maluchy otrzymały własnoręcznie przygotowane upominki – sowy – symbol mądrości. Jesień nie musi być smutna. Pamiętajmy o tym organizując sobie czas. I korzystajmy z uroków tej pory roku!


 

WITAMY W PRZEDSZKOLU

Uczymy dzieci programować

karta

zdrowe odżywianie

programy linki

facebook