Grupa 6

WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU MAJU 2018r.

W miesiącu Maju w naszej grupie VI przygotowywaliśmy się do święta Rodziny i Barki Radości z rówieśnikami z grupy II i III, poza tym wesoło się bawiliśmy na placu zabaw i chodziliśmy na wycieczki, poznawaliśmy litery i liczby. A co jeszcze się wydarzyło w naszej grupie zobaczcie sami:

07.05.2018r. – Wycieczka do ŚOK w Świdnicy i występ z chłopcami z grupy II i III podczas „Barki Radości”.

16.05.2018r. - Święto Rodziny w teatrze – występ z dziećmi z grup przedszkolnych.

17.05.2018r.- Występ taneczny „Młodzi gentelmenii” podczas finału Barki Radości i odebranie nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie.

18.05.2018 r. – Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

18.05.2018 r. – Przygotowanie prac plastycznych na matematyczny wernisaż letni.

21.05.2018r. - Wycieczka do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

23.05.2018r. - Wycieczka na wieś - Słotwina .

25.05.2018r.- Wycieczka nad Zalew Świdnicki.

29.05.2018r. - Wycieczka do ogrodu różanego w Świdnicy.


WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU KWIETNIU 2018r.

W miesiącu kwietniu w naszej grupie VI wesoło się bawiliśmy z rówieśnikami z grup przedszkolnych, chodziliśmy na wycieczki i spacery, bawiliśmy się w ogrodzie, zakładaliśmy zieloną hodowlę w kąciku przyrodniczym, przygotowywaliśmy się do występu „Barki Radości” z kolegami z grupy II i III, poznaliśmy nowe kolory, figury, kształty, litery i liczby. A co jeszcze się wydarzyło w naszej grupie zobaczcie sami:

03.04.2018r. - „Światowy Dzień Autyzmu”: zabawy integracyjne z dziećmi z grupy III rozwijające umiejętność widzenia świata oczami dziecka z Autyzmem. Zabawy muzyczno – ruchowe, zabawy z balonami.

10.04.2018r. - „Jestem wysoki”: zabawa rozwijająca umiejętność mierzenia i posługiwania się przedmiotami odnoszącymi się do wzrostu.

13.04.2018r. i 19.04.2018r. - Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

17.04.2018r. – Wycieczka do I LO na przedstawienie pt. „Plastusiowy Pamiętnik”.

18.04.2018r. – Wycieczka do sklepu ogrodniczego.

20.04.2018r. - Wycieczka na ogródki działkowe z grupą V. Obserwowanie pracy ludzi i zmian zachodzących w przyrodzie.

25.04.2018r. - Wycieczka do ŚOK w Świdnicy na przegląd teatrzyków przedszkolnych. Zajęcia otwarte.

26.04.2018r. - Festiwal Gier Dydaktycznych: poznawanie zasad gier z fabułą przygotowanych wspólnie z rodzicami – zabawy i gry z grupą III.

27.04.2018r. – Wiosenne zabawy matematyczne z liczbą 10. Zajęcia otwarte.


WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU MARCU 2018r.

W miesiącu Marcu w naszej grupie VI eksperymentowaliśmy i odkrywaliśmy świat podczas zabaw badawczych, bawiliśmy się z liczbą 8, bawiliśmy się z kolegami i koleżankami z grup III i VI podczas zabaw swobodnych. Podczas zajęć poznawaliśmy nowe litery alfabetu „W, w”, „U, u”, figury i kolory, przygotowaliśmy prace na matematyczny wernisaż wiosenny, wspólnie obchodziliśmy Urodziny Przedszkola i powitaliśmy wiosnę z dziećmi z grup przedszkolnych. A co jeszcze się wydarzyło w naszej grupie zobaczcie sami:

02.03.2018r. - „Bardzo zimny lód”: eksperymentowanie i obserwowanie jak można zmienić temperaturę krzepnięcia lodu.

03.03.2018r. – „Kosmiczna rakieta”: zabawy plastyczne z grupą III – wykonanie rakiety z pudełek z kartonu i kolorowego papieru.

05.03.2018r. – „Dzień Ziemi”: stymulacja wzrokowa zielonymi przedmiotami, zabawy z liczbą 8.

07.03.2018r. – „Morskie opowieści”: odbijanie pomalowanych farbami na niebiesko stóp i dłoni.

08.03.2018r. – „W krainie słońca”: ćwiczenia z wykorzystaniem żółtych przedmiotów.

08.03.2018r. – Zabawy plastyczne z grupą III „Biały ząbek”: wyklejanie kulkami bibuły konturów zębów.

13.03.2018r. – Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej, wypożyczenie książek i wspólne czytanie książek.

14.03.2018r. – zabawy badawcze z magnesami.

16.03.2018r. – zabawy plastyczne z grupą III: zabawa pt. „Wiosenne kwiaty” z wykorzystaniem metody Edukacji Przez Ruch Doroty Dziamskiej.

20.03.2018r. – zabawy matematyczne „Wiosna idzie przez świat”.

23.03.2018r. – Ozdabianie z dziećmi z grupy III świątecznych ciasteczek lukrem.

27.03.2018r. – „Jajko wielkanocne”: wykonanie pisanki według pomysłu. Czytanie uczestniczące.


WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU LUTYM 2018r.

W miesiącu lutym w naszej grupie VI bawiliśmy się z kolegami i koleżankami z grup III i VI. Podczas zajęć poznawaliśmy nowe litery alfabetu „P, p”, „S, s” liczbę „7”, figury i kolory, przygotowaliśmy prace na konkurs plastyczny o mamie. A co jeszcze się wydarzyło w naszej grupie zobaczcie sami:

02.02.2018r. - Zabawy z kodowaniem na dywanie „Bystre oczko”.

Zabawy słownikowe z grami dydaktycznymi „Onomatopeje” i „Czasowniki”.

09.02.2018r. - zabawy grafomotoryczne o zdrowiu i wprowadzenie litery „P,p”.

19.02.2018r. - „Dlaczego w dzień jest jasno, a w nocy ciemno?” - zabawy badawcze z latarką, globusem i lusterkiem.

26.02.2018r. - Wycieczka do Sklepu zoologicznego.

27.02.2018r. – „Zaczarowany balon”: badanie sprężystości powietrza.


Styczeń

W sobotę, 27 stycznia zaprosiliśmy na BAL KARNAWAŁOWY mieszkańców łąk i lasów. Dzięki wyjątkowym strojom przygotowanym przez Rodziców, dzieci wspaniale się bawiły.

Wtorkowe popołudnie, 19 grudnia było bardzo pracowite dla dzieci z grupy IV i ich wychowawczyń. Dzieci wystąpiły w IX Konkursie Kolęd i Pastorałek – tu ogromny sukces naszych 3 aniołków: Natalii, Julity i Ani. Zwyciężyła śpiewana przez dziewczynki piosenka „Zagraj dziecku kołysankę”. Natomiast podczas wernisażu wystawy szopek bożonarodzeniowych wyróżniono pracę zespołową i nasi starszawy zajęli III miejsce.

Dzieci z grupy IV wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, prezentując wyjątkowe Jasełka.

W grudniu rozpoczęliśmy również cykl zajęć ze znanymi Świdniczaninami. Pierwsze spotkanie, 8 grudnia poprowadziła Pani Kazimiera Momot, która zaprezentowała dzieciom wiersz „Małpa w kąpieli” i inscenizowaną wspólnie z dziećmi piosenkę „Choinka”.

W czwartek, 7 grudnia bawiliśmy się podczas audycji muzycznej „W świątecznych tonach na saksofonach”

6 grudnia to dzień wyczekiwany nie tylko przez dzieci. Tak było tym razem. Do naszego przedszkola przyjechał Mikołaj.

We wtorek, 5 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów teatru wałbrzyskiego ze spektaklem „Tygrys Pietrek”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy wystawę prac plastycznych naszych przedszkolaków

Bardzo interesującym wydarzeniem był udział dzieci z grupy IV w konkursie „Czekając na święta, uczymy dzieci programować ...czyli kalendarz adwentowy z kodowania ". Każdego dnia przez miesiąc grudzień, dzieci miały do wykonania po jednym zadaniu z programowania. Kolejnym etapem jest zakwalifikowanie się dzieci do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Uczymy dzieci programować”

W czwartek, 30 listopada odbył się Festiwal piosenek, wierszy i tańców matematycznych.

Planując edukację naszych przedszkolaków systematycznie korzystamy z Programów Edukacyjnych proponowanych przez Urząd Miejski w Świdnicy. Tym razem 15 listopada do naszego przedszkola przyjechał Błyszczak, który uczył dzieci segregować śmieci oraz pokazywał jakie są możliwości ich wykorzystania, tak aby nasze środowisko i powietrze były czyste.

11 listopada to bardzo ważne święto dla każdego Polaka. Dzieci z grupy IV wraz ze swoimi Paniami przygotowały wspaniałe widowisko, podczas którego w strojach narodowych zatańczyły poloneza, krakowiaka i mazura oraz zaprezentowały wiersze i pieśni patriotyczne: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”. Swoimi zdolnościami artystycznymi dzieci wzbudziły absolutny aplauz nie tylko Rodziców, ale i uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, dla których wystąpili 10 listopada w siedzibie szkoły.

W czwartek, 9 listopada wysłuchaliśmy audycji muzycznej „Planeta pełna piosenek”, podczas której prowadzący zaprezentowali nam wiele znanych z bajek utworów.

8 listopada nauczyciele z naszego przedszkola uczestniczyli w szkoleniu „Kodowanie na dywanie”. Okazało się, że kodowanie to bardzo atrakcyjna forma zajęc nie tylko ze starszakami, ale i z maluszkami.

W październiku pedagodzy specjalni Pani Violetta Wiercińska i Pani Anna Bobrowska w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Komunikacji Alternatywnej przeprowadziły zajęcia, których celem było poznanie innych niż werbalne systemów komunikacji. To kolejna inicjatywa, która pomaga w integracji dzieci i jest ogromnym kapitałem na przyszłość. W grupie II i III dzieci miały okazję poznać alfabet Braille’a oraz gesty i symbole Makaton oznaczające pojęcia przedszkole „Słoneczko”. Nauczyły się również śpiewać i pokazywać za pomocą gestów piosenkę o figurach geometrycznych i piosenkę „Lubię mówić z tobą”.

Nasi przedszkolacy aktywnie włączyli się do zorganizowanej przez Nadleśnictwo Świdnica akcji „Zbieramy żołędzie i kasztany, zimą leśnym zwierzętom je damy”. Celem akcji było zebranie kasztanów i żołędzi, które zostaną przeznaczone na dokarmianie zwierząt leśnych w zimie.


WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU GRUDNIU 2017 r.

W miesiącu grudniu w naszej grupie nie tylko bawiliśmy się z dziećmi z grupy III i V podczas zabaw muzycznych i ruchowych, zabaw plastycznych i zabaw swobodnych w kącikach zainteresowań, ale przeżyliśmy wiele radosnych chwil podczas spotkań z rówieśnikami z grup przedszkolnych. Ubieraliśmy choinkę, przygotowaliśmy niespodzianki dla rodziców, ozdoby na choinkę w holu przedszkola, śpiewaliśmy kolędy, przygotowaliśmy prace na „Matematyczny wernisaż zimowy”, które będzie można zobaczyć już po Nowym Roku. Poznaliśmy liczbę 5, nowe litery alfabetu: l, k, bawiliśmy się podczas dnia w kolorze zielonym. A co jeszcze wydarzyło się w naszej grupie zobaczcie sami:

01.12.2017 rok – „Spotkanie z Panią Kazimierą Momot znaną nauczycielką ze Świdnicy i wspólne z dziećmi z grupy III słuchanie bajki. Rysowanie ilustracji do opowiadania o Maćku: Jak należy zachować się w tramwaju, inscenizacja parateatralna”.

05.12.2017 rok – Wspólne z grupą V odczytanie Listu do Świętego Mikołaja, wykonanie zadania: wyklejanie i kolorowanie konturów Elfa – pomocnika Mikołaja i przygotowanie piosenki na spotkanie z Mikołajem.

06.12.2017 rok – „Spotkanie z Mikołajem”: uroczystość ogólno przedszkolna, wspólne muzykowanie – gra na dzwoneczkach z dziećmi z grupy V do piosenki pt. „A mikołaj pędzi”.

07.12.2017 rok – Spotkanie z wolontariuszami ze schroniska dla zwierząt, udział w Audycji muzycznej.

12.12.2017 rok – przygotowanie kartek i życzeń świątecznych dla rodziców.

13.12.2017 rok – wycieczka na pocztę: poznanie pracy listonosza, adresowanie kopert i wysłanie kartek świątecznych do rodziców.

18.12.2017 rok – udział w Spotkaniu świątecznym – oglądanie Jasełek w wykonaniu grupy IV i wspólne kolędowanie podczas uroczystości ogólnoprzedszkolnej.

19.12.2017 rok – „Spotkanie przy kolędzie z rodzicami naszej grupy VI i V”.

20.12.2017 rok – wycieczka do Rynku na Jarmark Bożonarodzeniowy – przybliżenie tradycji świątecznych podczas oglądania ozdób świątecznych, szopki i dekoracji świątecznych.

20.12.2017 rok – zabawy taneczne i wspólne zabawy przy muzyce, poczęstunek podczas obchodzenia zdrowych urodzin kolegów z grupy V: Kacpra i Adama i koleżanki Lenki z grupy II.


 

WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU LISTOPADZIE 2017r.

W miesiącu listopadzie w naszej grupie bawiliśmy się podczas zabaw rytmiczno – słownych przy jesiennych piosenkach, śpiewaliśmy z wykorzystaniem systemu wspierającego, poznaliśmy melodie z różnych regionów. Nasze muzyczne wędrówki przyniosły nam wiele radości. Poznaliśmy nowe litery i liczby. Podczas zabaw matematycznych porównywaliśmy wielkości, kształty, liczebność zbiorów, poznawaliśmy kolory. Zapoznaliśmy się z systemem „Kodeksu Dobrego Przedszkolaka”. Rozwijaliśmy umiejętności odpowiadania na pytania z wykorzystaniem wiersza „Co to jest Polska” i na podstawie zdjęć przedstawiających charakterystyczne miejsca w Polsce, poznaliśmy symbole narodowe (godło, hymn, flaga), mapę Polski i próbowaliśmy określić położenie miasta Świdnicy na mapie, wspólnie przygotowywaliśmy się do Festiwalu Matematycznego, bawiliśmy się w targ liter, poznaliśmy las i jego mieszkańców. A co jeszcze robiliśmy w tym miesiącu, przeczytajcie sami:

17.11.2017 r. – zabawy plastyczne z gr. III wyklejanie bibułą kształtu cyfr i zabawy w „Kodowanie na dywanie”.

23.11.2017 r. – Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

24.11.2017 r. – Wycieczka z grupą IV do Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych na Maraton bajek: wspólne oglądanie bajki pt. „Sekretne życie zwierząt domowych”.

28.11.2017 r.- Wycieczka do sklepu z lampami - sklep Leroy Merlin – poznawanie kształtów, wielkości i typów lamp, stosowanie w praktyce zasad bezpiecznego zachowania i przypomnienie zasad ruchu drogowego.

30.11.2017 r. – udział w Festiwalu Matematycznym: „Matematyka w wierszu i w piosence”: prezentacja – ilustrowanie ruchem piosenki „Marsz” i inscenizacja wiersza pt. „Pajacyk geometryczny” przed przedszkolną publicznością.

 


WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU 2017r.

W miesiącu październiku w naszej grupie VI poznawaliśmy litery i liczby, bawiliśmy się z dziećmi z grupy integracyjnej III podczas zabaw swobodnych w kącikach zainteresowań, rozpoczęliśmy zajęcia raz w tygodniu z grupą IV w ramach programu „Mali Wspaniali”, a także bawiliśmy się na Sali gimnastycznej z wykorzystaniem różnych urządzeń. Poznawaliśmy zasady i reguły gier planszowych z fabułą, tworzyliśmy plany dnia, listy zakupów w oparciu o tablice kontekstowe (ilustracje, piktogramy, nazwy do czytania globalnego). Wykonaliśmy teatrzyk owocowo – warzywny i wspólnie odgrywaliśmy role, poznawaliśmy instrumenty muzyczne, dowiedzieliśmy się skąd się bierze muzyka. A co jeszcze się wydarzyło w naszej grupie zobaczcie sami:

02.10.2017r. - „Wycieczka do warzywniaka”: obserwowanie pracy sprzedawcy, próby warzenia i klasyfikowania warzyw i owoców według kształtu, koloru, wielkości i przeznaczenia.

03.10.2017r. - „Jesień w mieście - zajęcia plastyczne z dziećmi z Grupą III”: wykonanie pracy metodą Edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej.

04.10.2017r. – Wycieczka do auli I LO na przedstawienie pt. „Kuba i Buba”.

05.10.2017r. – „Dary jesieni na talerzu” – poznawanie zasad przygotowania zdrowych kanapek z warzyw (krojenie warzyw i dekorowanie nimi kanapek) i wspólne próbowanie witaminowych kanapek.

06.10.2017r. – Przygotowanie prac plastycznych na jesienną wystawę: „Matematyczny wernisaż jesienny” - prace z kółek i kwadratów.

12.10.2017r. – zajęcia otwarte z mamą Marcela B.: słuchanie bajek czytanych przez mamę i wspólne tworzenie ilustracji do księgi bajek.

13.10.2017r. – udział w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej i występ taneczny „Dżentelmeni”.

17.10.2017r. – Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy: rozwijanie zainteresowań czytelniczych podczas wspólnego czytania i oglądania bajek.

20.10.2017r. – Zabawy badawcze z powietrzem „Samoloty” według Programu własnego: obserwowanie zachowania się ciał w powietrzu (opadanie i unoszenie). Poznawanie pojęć „lekki - ciężki” w odniesieniu do przedmiotów – wspólne eksperymentowanie. Wdrażanie do opisywania wykonywanych czynności podczas nauki składania z różnego rodzaju papieru samolotów.

20.10.2017r. – Zabawy plastyczne z grupą III: malowanie pędzlem z rolki papieru toaletowego konturu jabłka.

20.10.2017r. – przygotowanie prac plastycznych na konkurs miejski pt. „Góry – moja pasja.”

23.10.2017r. – Wycieczka do Śok na przedstawienie teatralne pt. „Pinokio”.

 


 

WYDARZENIA W GRUPIE VI W MIESIĄCU WRZEŚNIU 2017 r.

W miesiącu wrześniu w naszej grupie przeżyliśmy wiele radosnych chwil. Poznaliśmy nowego kolegę, zwiedzaliśmy Świdnicę i okolicę, bawiliśmy się wesoło i kolorowo, wspólnie z dziećmi z grup integracyjnych powitaliśmy jesień i nowych przedszkolaków. A co jeszcze się wydarzyło w naszej grupie zobaczcie sami:

07.09.2017r. - „Matematyczne popołudnie”: zabawy z kołem, wskazywanie przedmiotów o kształcie koła, śpiewanie piosenek z pomocą symboli graficznych.

08.09.2017r. - „Plastyczne popołudnie”: zabawy masą solną, próby tworzenia kształtów, wycinanie za pomocą foremek wizytówki imienia.

12.09.2017r. - „Zabawy badawcze”: czarodziejski piasek zamknięty w akwarium – poznawanie kolorów przyrody podczas malowania piasku bibułą zamoczoną w wodzie i przygotowanie ze szklanych pojemników akwarium z rybkami.

13.09.2017r. - „Muzyczne obrazy”: malowanie farbami przy muzyce „Cztery pory roku”. Utrwalanie kolorów podstawowych i pochodnych.

13.09.2017r. - „Morze z piłkami”: poznawanie zasad bezpiecznej zabawy w basenie z kulkami na Sali gimnastycznej. Segregowanie piłek według kolorów podstawowych.

14.09.2017r. - „Kolorowe domki”: ćwiczenia z elementami rzucania do celu (szarfy + woreczki), przemieszczanie się w pozycjach niskich i poziomych, naśladowanie prostych wzorów ruchowych.

14.09.2017r. - „Matematyczne popołudnie”: układanie mozaiki, rozpoznawanie kształtów i kolorów.

18.09.2017r. - „Wycieczka do parku”: krótkie wprowadzenie z wykorzystaniem tablicy kontekstowej. Zbieranie darów jesieni, przeliczanie ich, tworzenie zbiorów wg. Podanego kryterium, liczenie drzew, mierzenie ich obwodu.

19.09.2017r. - „Jesienne zabawy przy muzyce z chustą Klanzy”: zabawy z bibułą i gazetami. „Jesienne drzewa” - zabawy plastyczne z wykorzystaniem liści, papieru, folii, sznurka – rozwijanie ekspresji. Zapoznanie dzieci z rolą drzew w życiu człowieka i zwierząt.

20.09.2017r. - „Poznanie pracy drwala i stolarza”: obserwowanie przecinania listewki, podejmowanie prób szlifowania kawałka drewna papierem ściernym, wbijanie gwoździ i wkręcanie śrub. Naprawianie skrzynki drewnianej poprzez sklejanie.

20.09.2017r. - „Zabawy ruchowe na Sali gimnastycznej, tworzenie toru przeszkód”.

21.09.2017r. - „Zapoznanie z wagą”: ważenie przyniesionych jesiennych darów, odczytywanie ze skali wskazań wagi.

22.09.2017r. – „Zabawy badawcze według programu własnego”: odróżniamy dźwięki instrumentów, Telefon sznurkowy, Która budowla się przewróci, co jest w tym woreczku – wdrażanie do opisywania wykonywanych czynności.

26.09.2017r. - „Wycieczka na przejście dla pieszych - jak się zachowywać, by było bezpiecznie w drodze do przedszkola?”: poznanie zasad ruchu drogowego obserwacje ukierunkowane połączone z czynnym uczeniem poruszanie się po chodniku, przechodzenie przez jezdnię, zachowania bezpieczeństwa w przypadku drogi, po której poruszają się pojazdy, reagowanie na światła.

29.09.2017r. - „Gra Ruch uliczny - bezpieczna droga do przedszkola”: wspólne tworzenie makiety gry planszowej (collage).

 

Uczymy dzieci programować

Karta Dużej Rodziny

Zdrowe odżywianie

Programy i linki

Do góry strony