Grupa 4

 

LUTY 2018 R.
- Trochę spóźnione, ale szczere były życzenia dzieci z okazji Święta Babci i Dziadka. W tym roku dzieci przygotowały dla swoich najukochańszych babć i dziadków przedstawienie pt. „Cyrk -Przedszkolaczek”. Babciom i dziadkom trudno było rozpoznać swoje pociechy przebrane za aktorów cyrkowych i zwierzęta. Śmiechu i braw było co nie miara.
- Przypomnieliśmy sobie wiadomości na temat miejscowości, w której mieszkamy. Dzieci oglądały widokówki i ilustracje z różnych miejsc w Świdnicy. Słuchały ciekawostek na temat obiektów w Świdnicy. Podawały adresy miejsc zamieszkania. Pięknie rysowały na temat Świdnicy.
- W związku z ogłoszonym konkursem czytelniczym dzieci słuchały czytanej przez nauczyciela książki Marii Konopnickiej pt. „Kukuryku na ręczniku”. Potem wspólnie z paniami zapisywały w postaci obrazów wydarzenia zawarte w książce, w celu lepszego zapamiętania treści.
- Ponieważ zima ma wiele uroku dzieci chodziły na spacery. Robiły ślady na śniegu i obserwowały zmiany w przyrodzie. Rozpoznały i nazwały pierwsze wiosenne kwiaty- przebiśniegi.
- Zaczęliśmy kolejną edycję nauki programowania, z cyklu: „Kodowanie na dywanie”. Dzieci lubią zajęcia z kodowaniem. W ten sposób rozwijają zainteresowania matematyką. Tematy zajęć z nauki programowania w miesiącu lutym, to:
- „Zimowa czapka”- w instrukcji słownej ukryta,
- „Kodowane serce”- w formie gry z kostką,
- „Kot z zadaniami”- zabawa połączona z dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 10; rozpoznawaniem i przeliczaniem figur geometrycznych oraz czytaniem wyrazów,
- „Sudoku z miastami w Polsce”- rozpoznawania miast np. po pomnikach, zabytkach itp.
- W miesiącu lutym wybraliśmy się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 4. Dzieci zwiedziły szkołę i wzięły udział w lekcji matematyki. Później w przedszkolu wspólnie z paniami jeszcze raz uczyły się rozwiązywać zadania z przeliczaniem nóg kotów i kurcząt w zakresie 10.

 

 

 

 

Styczeń – gr. IV
-W dniu 10.01.18r. pojechaliśmy do Świdnickiego Ośrodka Kultury na XXVI Przegląd Zespołów Kolędniczych. Dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu „Mały Dobosz”.
- W dniu 12.01.18r. wybraliśmy się na wycieczkę do I L.O. w Świdnicy na przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka na planie filmowym”. Dzieci podczas przedstawienia przebierały się i odgrywała różne role na scenie. 
- W związku z grudniowym programem dotyczącym nauki programowania, czyli „Czekając na święta uczymy dzieci programowanie –Kalendarz adwentowy z kodowania” otrzymaliśmy informację, że zakwalifikowaliśmy się do ogólnopolskiego konkursu dotyczącego  nauki -programowania. Od miesiąca lutego br. zaczynamy dalszy ciąg nauki programowania.
- W miesiącu   styczniu odbył się Bal karnawałowy. Wszystkie dzieci przyszły do przedszkola przebrane. Motto tegorocznego balu, to: „Mieszkańcy  łąk i lasów”. Trudno było rozpoznać przebrane dzieci.  Było udana zabawa i zdjęcia robione przez fotografa. Wcześniej przez cały tydzień dzieci robiły maski karnawałowe, tańczyły przy muzyce i malowały na temat balu.
- Ponieważ zbliżał się Dzień babci i Dziadka dzieci przygotowywały niespodziankę dla swoich dziadków. Wspólnie z paniami przygotowały stroje, które później same przymierzały. Ćwiczyły układy taneczne do występu i przygotowały różne niespodzianki dla zaproszonych dziadków.

Drodzy Rodzice!
Rozpoczynamy naukę programowania, przystąpiliśmy do konkursu pt. "Czekając na święta, uczymy dzieci programować...czyli kalendarz adwentowy z kodowania ".
Zabawa ma charakter kalendarza adwentowego, gdzie przez cały grudzień, każdego dnia dzieci mają do wykonania po jednym zadaniu z programowania. Przebieg działań w postaci zdjęć udostępniamy na fanpage EduSense i na grupie Facebook: Uczymy Dzieci Programować.
Prosimy o lajkowanie naszych poczynań na stronie Facebook: Uczymy Dzieci Programować.
Nie ma to wpływu na wygranie konkursu, ale będzie nam miło, że szersza społeczność śledzi naszą zabawę z kodowaniem i programowaniem.
Dziękujemy 😊

 

LISTOPAD 2017 R.
-10.11.17r. dzieci pojechały do Zespołu Szkół w Świdnicy. Były zaproszone do udziału w uroczystości w obchodach Święta Niepodległości. Właśnie z tej okazji panie wraz z dziećmi przygotowały program artystyczny, w którym dokonały krótkiego rysu historycznego dotyczącego Święta Niepodległości. Dzieci recytowały wiersze patriotyczne, między innymi „Katechizm polskiego dziecka”, śpiewały piosenki wojenne i prezentowały się w tańcach: Polonez, Krakowiak, Kujawiak. Mówiły o symbolach narodowych i śpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Celem tego występu było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji i symboli narodowych. Święto Niepodległości zapadło również w pamięci rodziców, którzy mogli podziwiać swoje pociechy podczas występu w przedszkolu w dniu 13.11.17r. Dzięki takim uroczystościom przedszkolaki już od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu oraz kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
- 15.11.17r- odbyło się spotkanie z „ Panem Błyszczakiem” przygotowane przez Urząd Miejski w Świdnicy. Podczas spotkania kształtowane były u dzieci postawy proekologiczne. Przypomniano wiadomości na temat znaczenia segregacji śmieci. Wszystkie dzieci zrobiły zabawkę „Pana Błyszczaka”.
- Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na Szopkę Bożonarodzeniową. Dzieci cieszyły się ze wspólnej pracy. Ochotnicy namalowali panie trzymające dzieci za ręce. Każda postać miała serduszko- dar dzieci dla Jezuska.
- W dniu 24.11.17r. pojechaliśmy na wycieczkę do Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych na „Maraton bajek”. Dzieci były bardzo zadowolone. Obejrzały bajkę pt. „Sekretne kłopoty zwierząt domowych”
- W ramach zajęć matematycznych z cyklu „Kodowanie na dywanie” panie przygotowały dla dzieci w dużym formacie siatkę przypominającą układ współrzędnych, na której dzieci uczą się kodowania, orientacji przestrzennej, rozpoznają kierunki, cyfry, liczby, litery. Uczą się dodawania, odejmowania, odwzorowywania i tabliczki mnożenia.

 

11 listopada 1918r. był szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków.

Tego dnia Polska odzyskała Niepodległość. Właśnie z tej okazji dzieci z grupy IV Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 w Świdnicy przygotowały program artystyczny, w którym dokonały krótkiego rysu historycznego dotyczącego Święta Niepodległości. Swój występ zaprezentowały dla „dużo” starszych kolegów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy 10 listopada, gdzie na ich zaproszenie uczestniczyły wspólnie w uroczystościach obchodu Święta Niepodległości. W poniedziałek zaś, 13 listopada z tym samym repertuarem IV grupa wystąpiła dla swoich przedszkolnych kolegów oraz po południu dla rodziców, którzy mogli podziwiać swoje pociechy.
W swoim repertuarze przedszkolaki zaprezentowały wiersze patriotyczne m.in. „Katechizm Polskiego Dziecka”, pieśni wojenne oraz tańce narodowe – Polonez, Krakowiak, Kujawiak. Mówiły o symbolach narodowych i rewelacyjnie, bez pomyłki wykonały 4 zwrotki hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy oglądający i słuchający byli pod ogromnym wrażeniem walorów artystycznych przedstawienia, profesjonalnemu podejściu do swoich ról przez małych artystów.
Celem tego występu było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji i symboli narodowych. Poprzez takie działanie Święto Niepodległości głębiej zapada w świadomość dzieci i od najmłodszych lat uczy ich patriotyzmu ora kształtuje postawy i uczucia patriotyczne. /EK/

 

PAŹDZIERNIK 2017
- Wybraliśmy się na wycieczkę do I L.O. w Świdnicy na przedstawienie pt. „Kuba i Buba”. Dzieciom podczas przedstawienia przypomniały sobie o obowiązujących zwyczajach, formach towarzyskich i regułach grzecznościowych „savoir vivre”.
- Dzieci nauczyły się identyfikować emocje na podstawie różnych sytuacji, w ramach programu „Pacynkowo”. Mówiły o sytuacjach, w których się złoszczą. Zaznaczały na termometrze w skali od 1-10 poziom swojej złości. Poznały sposoby rozładowywania złości.
- Lubimy zajęcia matematyczne. Dzieci wspólnie z paniami zrobiły pomoce dydaktyczne „Matematyczne biedronki” i pomoce do nauki dodawania i odejmowania w zakresie 10.
- Podczas rozmów i przygotowań do uroczystości Święto Niepodległości koleżanka Maja przyniosła do przedszkola zdjęcia swojego dziadka z czasów obrony Westerplatte. Dzieci słuchały opowiadania nauczycielek na temat walki o odzyskanie niepodległości.
- Była ładna pogoda i wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu Kaufland. Dzieci rozpoznała, nazywały owoce i warzywa. Bardzo podobało się dzieciom ważenie wybranych owoców i warzyw na elektronicznej wadze. Później dzieci obserwowały pracę pani kasjerki.
- W miesiącu październiku byliśmy również w teatrze świdnickim na przedstawieniu pt. „Pinokio”.
- Podczas spacerów z rodzicami dzieci zbierały kasztany i żołędzie, które przynosiły do przedszkola w ramach akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo świdnickie.
- Nasza koleżanka Pola została wyróżniona przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy za wykonanie pracy plastycznej na temat „Widokówka ze Świdnicy”
- Ostatni dzień października to Święto Halloween. Dzieci wyklejały z kolorowego papieru plakat na temat Halloween. Później wycinały, malowały kredkami i składały wg wzoru duszki, które zabrały do domu.

 

 

 

 

WRZESIEŃ 2017 R.


- Po wakacjach dzieci z ochotą przyszły do przedszkola. Powitały nowego kolegę Marcela. Dzieciom podoba się nowa sala. Są inne zabawki i kąciki zabaw.
- Była ładna pogoda i wybraliśmy się na wycieczkę na pobliskie rondo i skrzyżowanie. Dzieci obserwowały ruch uliczny. Rozpoznawały i nazywały znaki drogowe. Bezpiecznie przechodziły po pasach na zielonym świetle. Później z różnych pudełek i kolorowego papieru wykonywały pojazdy i budynki, w celu stworzenia fragmentu miasta.
- Spacerowaliśmy po okolicy i obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie. Dzieci przyniosły do przedszkola kasztany, kolorowe liście i jarzębinę.
- W celu rozbudzenia w dzieciach zainteresowań matematyką dzieci z panią wykonały grę matematyczną.
- Przez szereg dni dzieci wykonywały prace plastyczne z elementami matematyki (figury matematyczne), które wyeksponowane będą w naszym przedszkolu.
- Dzieci lubią „Edukację przez ruch” wg D. Dziamskiej. Tym razem panie przygotowały dzieciom do wykonania pracę plastyczną pt. „Bal rybek”. Dzieci w dwóch grupach rysowały pastelami na szarych arkuszach papieru fale. Następnie z kolorowych kółek składały rybki, które później naklejały na powstałych ze wspólnego rysowania zbiornikach wodnych.
Uczymy dzieci programować

Karta Dużej Rodziny

Zdrowe odżywianie

Programy i linki

Do góry strony