Grupa 2

W drugim tygodniu kwietnia realizowaliśmy temat "Świat w kolorach". Każdego dnia przychodziliśmy do przedszkola ubrani w jeden dominujący kolor. Codziennie dzieci głosowały na najładniejsze kolorowe przebranie. Królem i królową koloru żółtego zostali Iwo i Weronika, czerwonego - Natek i Tosia, zielonego - Kasia i Michał, niebieskiego -  Patrycja i Kuba. Królem kolorów wybrany został Wojtek, a królową kolorów Martynka. Każdego kolorowego dnia rozwiązywaliśmy zagadki o kolorowych przedmiotach, zastanawialiśmy się co jest tylko żółte, tylko czerwone itd. W ramach dnia żółtego rozmawialiśmy o słońcu, słuchaliśmy o nim piosenki, wykonaliśmy pracę grupową składającą się z małych kwadratów. Podczas czerwonego dnia rozmawialiśmy o miłości i przyjaźni w bajkach, a na koniec wycięliśmy serca i postała nam zakochana gąsienica. W zielonym dniu rozmawialiśmy o tym, jak ważną rolę odgrywają drzewa i dlaczego musimy szanować papier. Malowaliśmy sobie ręce na zielono i odbijaliśmy na papierze, na którym powstało nam piękne drzewo. Podczas niebieskiego dnia zajęliśmy się wodą, mówiliśmy o kałużach, deszczu, rzekach, morzach, jeziorach, a także o tym dlaczego warto pić wodę. W piątek, w kolorowym dniu, słuchaliśmy piosenki i opowiadania o tęczy, a na koniec wykonaliśmy różnymi technikami wielką tęczę. Na koniec dzieci zapytały jaki jutro będzie dzień? Były bardzo rozczarowane kiedy usłyszały, że w sobotę nie przychodzimy do przedszkola...

W kolejnym tygodniu wyruszyliśmy na poszukiwania koła, trójkąta, kwadratu i prostokąta. W grupach rozwiązywaliśmy zagadki, wykonywaliśmy prace plastyczne składające się z określonych figur geometrycznych, słuchaliśmy piosenek o figurach geometrycznych. W tym tygodniu odbyły się również zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których można było obserwować jak pracują dzieci podczas zajęć organizowanych. Rodzice naszych dzieci przybyli jak zwykle niezawodnie. Na zajęciach gimnastycznych zorganizowanych przez panią Monikę dzieci bawiły się z figurami geometrycznymi,  a na zajęciach z angielskiego karmiły kształtami głodną gąsienicę.

17 kwietnia pojechaliśmy do auli I LO na przedstawienie "Plastusiowy pamiętnik".

19 kwietnia w Przedszkolu nr 3 odbył się Konkurs Piosenki o tematyce sportowej. Naszą grupę reprezentowała Kasia, która zaśpiewała piosenkę "Sport to zdrowie". Występ poprzedziły przygotowania: osłuchiwanie się z piosenką, nauka tekstu przy pomocy obrazków, wybór stroju. Kasia świetnie sobie poradziła i pięknie zaśpiewała już jako pierwsza uczestniczka konkursu. Po występach dzieci czekał na nie poczęstunek a następnie wręczenie dyplomów i nagród - plecaków.

Kwiecień to także czas prób występów - już na początku maja czworo chłopców z naszej grupy wystąpi w teatrze i dzielnie ćwiczy swój występ. A cała grupa przygotowuje się do Święta Rodziny, które już niebawem.

 

Marzec upłynął nam pod znakiem przygotowań do występu wiosennego. Szykowaliśmy stroje, dekoracje, rekwizyty. Uczyliśmy się układu tanecznego, wierszyków i piosenek. Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy 21 marca - w pierwszy dzień wiosny oraz urodziny naszego przedszkola. Przygotowaliśmy występ, w którym pokazaliśmy jak przedszkolaki szykują się do przyjścia wiosny nie zapominając o zasadach dobrego zachowania.

8 marca wzięliśmy udział w audycji muzycznej "Kontrabas kontra bas". Mieliśmy okazję posłuchać jak brzmi głos bas oraz największy instrument strunowy z grupy smyczkowych.

W marcu obchodziliśmy 5. urodziny Mikołaja oraz Natusia. Złożyliśmy chłopakom życzenia, zjedliśmy poczęstunek przygotowany przez rodziców, narysowaliśmy laurki i świetnie się bawiliśmy.

Przygotowaliśmy się również do Wielkanocy. Wykonaliśmy świąteczne zwierzątka z drewna oraz pisanki z plasteliny. Obejrzeliśmy występ wielkanocny grupy I.

 

W lutym przenieśliśmy się do krainy baśni, czasów dinozaurów, a na koniec wyruszyliśmy w kosmos. Oj, działo się... Czytaliśmy nasze ulubione bajki, rysowaliśmy jej bohaterów, a także wymyślaliśmy swoje bajki, które opowiadaliśmy innym dzieciom. Poznawaliśmy różne gatunki dinozaurów, oglądaliśmy skamieliny i zdjęcia z parku dinozaurów. Pomału rozpoczęliśmy również przygotowania do naszego wiosennego występu.

Na warsztatach plastycznych zajęliśmy się ozdabianiem kół olimpijskich, ponieważ rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie. Zaczęliśmy również przygotowywać prace plastyczne na wiosenny wernisaż matematyczny.

Wzięliśmy udział w audycji muzycznej "Tańczący smyczek", podczas której usłyszeliśmy skrzypce. Obejrzeliśmy przedstawienie "Podróż za jeden uśmiech".

 

Nowy rok zaczął się dla nas przygotowaniami do występu dla babci i dziadka, pilnie uczyliśmy się wierszyków, nowych piosenek oraz tańca.

W pierwszym tygodniu stycznia wzięliśmy udział w audycji muzycznej, na której poznaliśmy 2 nowe instrumenty - akordeon oraz wiolonczelę. Przez niektóre dzieci nazywaną "lolonczelą" ;). Muzycy zabrali nas w podróż do Francji.

12 stycznia wybraliśmy się na przedstawienie pt. "Szewczyk Dratewka na planie filmowym". Do auli I LO pojechaliśmy autobusem miejskim, a z powrotem zabraliśmy się z grupą I. Jak to dobrze mieć znajomości u maluchów i Pani Marzenki ;)

Styczeń zakończyliśmy dwoma ważnymi wydarzeniami: występem z okazji Święta Babci i Dziadka oraz Zabawą Karnawałową. Występ odbył się 25 stycznia. Zaprosiliśmy wszystkie babcie i dziadków oraz rodziców. Dzieci podglądały swoich dziadków sprawdzając czy przypadkiem nie są czarodziejami. Zaśpiewaliśmy piosenki dla babci i dziadka, zatańczyliśmy taniec do piosenki Despacito oraz nauczyliśmy się śpiewać piosenki po angielsku. Na koniec wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

Tegoroczną tematyką zabawy karnawałowej byli mieszkańcy łąk i lasów. Dzieci z grupy II przebrały się za motylki, konika, biedronkę, pająka, misia, żabkę, tygrysa, kotka czy muchomorka. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.


Grudzień rozpoczęliśmy obejrzeniem przestawienia o Tygrysie Pietrku, który wszystkiego się bał. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy przedstawienie, które bardzo nas ubawiło.

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził sam Św. Mikołaj. Zanim odwiedził poszczególne grupy wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej by zaprezentować przygotowane wcześniej piosenki oraz wykonane plakaty. Od Św. Mikołaja otrzymaliśmy karty do gry, skojarzenia i memory - wszystkim dzieciom prezenty bardzo się podobały.

7 grudnia odbyła się audycja muzyczna "W świątecznych tonach na saksofonach", podczas której poznaliśmy kolejny nowy instrument.

8 grudnia do naszej grupy przyszły panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej zachęcając do jej odwiedzania. Zorganizowały dla nas kilka zabaw związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz znanym nam dobrze wierszem "Małpa w kąpieli".

W przedświątecznym tygodniu zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt ze świdnickiego schroniska. Wykonaliśmy plakat zachęcający do przynoszenia najpotrzebniejszych produktów. Dzieci z rodzicami spisali się na medal. Cały bagażnik karmy dla psów i kotów został przekazany do schroniska. W zamian otrzymaliśmy podziękowanie.

18 grudnia obejrzeliśmy przepiękne świąteczne przedstawienie w wykonaniu dzieci z grupy IV. Na koniec wspólnie mogliśmy pośpiewać kolędy.

W grudniu rozpoczęliśmy zajęcia z kodowania. Panie wzięły udział w szkoleniu "Kodowanie na dywanie", a następnie wykonały matę "Mistrzów Kodowania". Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zajęciach programując i planując ruchy, analizując symbole i ich oznaczenia.

19 grudnia swoje urodziny obchodziła Lenka. Mama Leny przygotowała poczęstunek dla dzieci, my złożyliśmy Lence życzenia oraz wykonaliśmy laurkę.

Na warsztatach plastycznych eksperymentowaliśmy z taśmą malarską malując po niej farbą i sprawdzając, co się stanie po jej odklejeniu. Wykonywaliśmy również prace na zimowy wernisaż matematyczny.

 


9 listopada wzięliśmy udział w audycji muzycznej pt. "Muzyczna Planeta". Mieliśmy możliwość posłuchać piosenek, które znamy z bajek jak np. "Kolorowy wiatr" czy "Mam tę moc".

13 listopada obejrzeliśmy koncert z okazji Święta Niepodległości. Dzieci z IV grupy zaprezentowały najpiękniejsze tańce i  pieśni narodowe.

W każdy piątek odwiedzają nas chłopcy z grupy V by wspólnie się z nami pobawić. Ostatnio przynieśli nawet chustę Klanzy - ależ była świetna zabawa!

30 listopada w naszym przedszkolu odbył się Festiwal Piosenek i Wierszy Matematycznych. Nasza grupa przygotowała piosenkę "Planeta Ufoludków", do której zagrała na trójkątach oraz wiersz "Ele mele dudki". Michał, Adaś i Antek zaprezentowali wiersz pt. "10 piłek", a Nataniel zaśpiewał piosenkę "Kwadrat - cztery rogi". W nagrodę otrzymaliśmy dyplom oraz nowe klocki do naszej sali.

Od listopada w naszej grupie funkcjonuje Kodeks Przedszkolaka. Dzieci mają szansę zdobywać różne znaczki. Na koniec tygodnia, w nagrodę jedno z dzieci, zabiera do domu na weekend misia. Do tej pory misia otrzymali Antek, Adaś oraz Lila.

Na warsztatach plastycznych wykonaliśmy biało - czerwone liście, biało - czerwoną mapę Polski oraz śnieżynki z puzzli.

Na zajęciach rozmawialiśmy o rodzinie, przynieśliśmy zdjęcia, wykonaliśmy własną grę - ścigankę, wysłaliśmy listy do św. Mikołaja, rozmawialiśmy o pracy listonosza, lepiliśmy z masy solnej garnuszki, rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie.

Na zajęciach z języka angielskiego uczyliśmy się nazw kształtów karmiąc potworka Charliego oraz rozmawialiśmy o rodzinie. Słuchaliśmy bajki o sowach po angielsku, uczyliśmy się liczyć i śpiewaliśmy nowe piosenki.

 


Październik rozpoczęliśmy wyjściem na przedstawienie "Kuba i Buba" do I LO. Korzystając z przepięknej jesiennej aury udaliśmy się do parku na wycieczkę. Pozbieraliśmy kasztany i żołędzie dla zwierząt na zimę, obejrzeliśmy jesienne drzewa, przypomnieliśmy sobie oznaki jesieni.

12 października wzięliśmy udział w audycji muzycznej "Cztery pory roku", podczas której poznaliśmy nowy instrument - obój. Sami też zamieniliśmy się w orkiestrę i naśladowaliśmy zjawiska atmosferyczne towarzyszące poszczególnym porom roku.

13 października z okazji Święta Edukacji Narodowej zaprezentowaliśmy wiersz "Życzenia dla Pani".

16 października odwiedziła nas Pani Renia - pielęgniarka. Przypomniała nam o zasadach higieny, konieczności mycia rąk i zębów oraz sprawdziła jak wychodzi nam to w praktyce.

Hania, Patrycja oraz Wojtek wykonali prace plastyczne w ramach konkursu "Góry - moja pasja", który towarzyszy Świdnickim Dniom Gór.

23 października udaliśmy się na wycieczkę do teatru na przedstawienie "Pinokio". Mama Tosi podarowała nam kamizelki odblaskowe - różowe dla dziewczynek i niebieskie dla chłopców. Ubraliśmy je na kurtki i wyglądaliśmy rewelacyjnie! Wszyscy kierowcy przepuszczali nas na pasach z uśmiechem na twarzy ;)

Na zajęciach dużo rozmawialiśmy o warzywach, niektóre nawet próbowaliśmy. Ćwiczyliśmy nasze matematyczne umiejętności układając rytmy, segregując obrazki. Na zajęciach z języka angielskiego nauczyliśmy się wielu nazw części ciała. Podczas warsztatów plastycznych wykonywaliśmy prace na "Jesienny wernisaż matematyczny", malowaliśmy kasztanami czy układaliśmy z figur "Pinokia". Skorzystaliśmy z ciepłego i pogodnego października codziennie wychodząc na podwórko na nasz ulubiony plac Nivea.

 


Wrzesień w naszej grupie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Niestety też dotykały nas choroby i przeziębienia, ale powracamy już do pełnego składu grupy.

12 września świętowaliśmy 4. urodziny Martynki. Razem z rodzicami i babcią Martynka przygotowała dla nas ciasto oraz urodzinowe dekoracje. Zaśpiewaliśmy Martynce "Sto lat", a następnie złożyliśmy życzenia. Dzieciom, którym brakowało pomysłu, Martynka na bieżąco podpowiadała, czego można jej życzyć ;)
Tego samego dnia obejrzeliśmy przestawienie o "Czystolandii" w ramach akcji "Mądrze ogrzewaMY w Świdnicy".

21 września swoje 4. urodziny obchodziła Wiktoria, podczas których zjedliśmy przygotowane przez Wiktorię i jej mamę przepyszne babeczki. Po złożeniu życzeń wykonaliśmy dla Wiktorii laurki.
W tym samym dniu wzięliśmy udział w audycji muzycznej. Odwiedziliśmy zaczarowaną przez elfy krainę Irlandii. Poznaliśmy 2 nowe instrumenty: flet irlandzki oraz irlandzkie buzuki.

27 września obejrzeliśmy przedstawienie z okazji powitania jesieni w wykonaniu dzieci z grupy III. Przy tej okazji zostały również powitane nowe dzieci w przedszkolu. Każdy nowy przedszkolak został przedstawiony przez Panią Dyrektor.

Ponadto we wrześniu rozmawialiśmy o naszych wakacjach, bezpieczeństwie na drodze, dbaniu o środowisko oraz o owocach. Wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie, na którym obserwowaliśmy ruch uliczny. Wykonaliśmy owoce z masy solnej, które potem pomalowaliśmy.

Uczymy dzieci programować

Karta Dużej Rodziny

Zdrowe odżywianie

Programy i linki

Do góry strony